Plantacja borówki – jedz na zbiory!

Plantacja borówki amerykańskiej to unikalne połączenie pysznych owoców i uderzającego, całorocznego ozdobnego piękna do ogrodu i krajobrazu. Są stosunkowo łatwe w uprawie i wymagają minimalnej opieki. Wykonując zaledwie kilka podstawowych kroków, Twoje borówki kwitną przez wiele dziesięcioleci i zapewniają obfite owoce każdego roku.

Poniżej znajduje się kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć sukces zakładając własną plantację borówek:
Wybierz słoneczne miejsce z dobrze przepuszczalną glebą, wolną od chwastów i dobrze pracującą. Najlepiej jest zlokalizować rośliny jagodowe w obszarze, w którym nawadnianie jest łatwo dostępne, ponieważ najlepsze wyniki zostaną osiągnięte poprzez utrzymywanie wilgotnej strefy korzeniowej przez cały sezon wegetacyjny. Tam, gdzie gleba nie jest idealna lub jest lekko osuszona, podwyższone łóżka są doskonałą opcją. Jagody radzą sobie również dobrze w pojemnikach na patio i stanowią świetny sposób dla mieszkańców mieszkań i mieszkań oraz osób z niewielkim lub żadnym podwórkiem, aby cieszyć się jagodami.

Jagody wolą kwaśne gleby. Bezpiecznym sposobem uprawy jagód w prawie każdej glebie jest włączenie mchu torfowego do podłoża do sadzenia – Twoja plantacja borówki powinna zatem mieć idealnie dobraną glebę. Aby sadzić bezpośrednio w ziemi, należy obsadzić obszar sadzenia o średnicy około 2,5 metra i głębokości 1 stopy dla każdej rośliny. Usuń 1/3 do 1/2 gleby. Dodaj równą ilość wstępnie zwilżonego mchu torfowego i dobrze wymieszaj. (Jedna sprasowana bela o wysokości 4 stóp sześciennych zwykle wystarcza na 4-5 roślin.) W przypadku podniesionych łóżek należy zmieszać równe objętości mchu torfowego z korą (nie cedrem lub sekwoją), kompostem lub mieszanką do sadzenia.

Porozmawiaj z lokalnym centrum ogrodniczym. Są ekspertami w Twojej okolicy i najlepiej doradzą Ci w sprawie zmian gleby, aby Twoja plantacja borówki była płodna. Rozstaw – borówki można sadzić w odległości 2 – 2½ stóp od siebie, tworząc solidne żywopłoty lub rozstawiać w odległości do 6 stóp od siebie i hodować osobno. W przypadku sadzenia w rzędach, należy pozostawić od 8 do 10 stóp między rzędami, w zależności od wyposażenia używanego do koszenia lub uprawy.