Stylowe, drewniane meble gdańskie!

W przypadku każdego mebla gdańskiego praktyczność renowacji sprowadza się ostatecznie do jednego pytania: czy warto oszczędzać? Gdy znajdziesz kawałek, który ci się podoba i zdecydujesz, co to jest, spójrz na niego ponownie, aby zobaczyć, w jakim jest kształcie. Większość starych mebli jest dość solidna, inaczej by nie przetrwała; ale są szanse, że z biegiem lat zostało to również pobite. Czy nogi są równe? Czy kawałek jest wytrzymały? Czy się chwieje? Czy drzwi i szuflady działają prawidłowo? Czy połączenia są dobrze wykonane i czy są rozdzielone?

Oceń ilość pracy, którą będziesz musiał wykonać, aby przywrócić element. Czy sprzęt jest kompletny i szczelny? Czy zawiasy są odpowiednie? Czy brakuje prowadnic do szuflad lub osłon przeciwkurzowych? Czy drewno pokryte jest wieloma warstwami farby? Jeśli meble gdańskie są w dość dobrym stanie, lub z pewnością jest to antyczny, warto go odnowić. Jeśli drewno jest złamane lub poważnie uszkodzone, brakuje części lub stolarka jest gorsza, nie marnuj czasu, chyba że element jest zabytkiem.

Jak poważne muszą być uszkodzenia, zanim renowacja obejmująca meble gdańskie stanie się niepraktyczna? Zależy to od tego, ile pracy chcesz wykonać, ale istnieje kilka wskazówek dotyczących podejmowania decyzji.

Najpierw poszukaj suchej zgnilizny lub uszkodzeń spowodowanych przez owady. Suchej zgnilizny nie można naprawić; zgniły element należy wymienić i jest to zadanie niestandardowe. Uszkodzenia spowodowane przez owady, jeśli nie ma to wpływu na cały kawałek drewna, można czasem naprawić; jeśli to jest problem, przywrócenie może być warte wysiłku. Aby sprawdzić, czy nie ma suchej zgnilizny i uszkodzeń spowodowanych przez owady, wepchnij szpikulec do lodu lub ostrze noża w drewno z którego zrobione są meble gdańskie . Jeśli opór jest niewielki lub nie ma go wcale, drewno jest uszkodzone.