Czy systemy fotowoltaiczne Warszawa działają gdy brak słońca?

Na to pytanie prosta odpowiedź brzmi: systemy fotowoltaiczne Warszawa działają w pochmurne dni – po prostu nie działają tak dobrze, jak w jasny słoneczny dzień. Choć szacowany zasięg, panele słoneczne będą generować około 10–25% swojej normalnej mocy w pochmurny dzień. Trafnie byłoby powiedzieć, że systemy fotowoltaiczne Warszawa nie działają tak dobrze przy deszczowej lub pochmurnej pogodzie. Należy tutaj wspomnieć, że w przeciwieństwie do tego, czego można się spodziewać, pochmurne i deszczowe klimaty nadal są często popularnymi miejscami instalacji energii słonecznej. Najbardziej znaczącym czynnikiem popularności paneli słonecznych jest koszt prądu, a nie ilość światła słonecznego widzianego przez miasto.

Wiele najlepszych miast na energię słoneczną w Polsce nie jest szczególnie słonecznych, więc zrozumiałe są obawy dotyczące systemów fotowoltaicznych z miasta Warszawa. Raczej mają wysokie stawki elektryczne, w wyniku czego właściciele domów czerpią znaczne korzyści w zakresie oszczędności rachunków i szybkiego progu rentowności. Jako przykład weźmy miasto Warszawa, słynne z mgły i smogu, które unoszą się nad miastem przez większą część roku. A jednak to Warszawa jest piątym miastem pod względem energii słonecznej ze względu na wysokie koszty energii i ogólnie ciepły klimat, który zapewnia miękkie, ale stałe światło słoneczne przez cały rok.

W niektórych przypadkach chmury mogą faktycznie skutkować lepszą wydajnością panelu niż standardowa słoneczna pogoda. Chmura może odbijać, a czasem nawet powiększać światło słoneczne, co powoduje dodatkową moc wyjściową jaką dają systemy fotowoltaiczne Warszawa.